Senarai Calon Akhir Festival Filem Malaysia 27. Lelaki Harapan Dunia Filem Terbaik FFM 2015?

Senarai calon akhir Festival Filem Malaysia 27. Uhh dah lama juga saya tak bercerita mengenai filem Malaysia ni, al maklumlah bila dah sibuk sebagai house husband, memang bab-bab hiburan terutama mengenai filem-filem terbaru agak kurang diambil kesah, apatah lagi filem tempatan .. hehehe

Tanpa sedar, banyak juga filem Malaysia yang dah keluar masuk panggung untuk tahun kebelakangan ni. Macam-macam tajuk filem ada, sampai ada tajuk filem yang sedikit menjelekkan, dan ada yang merapu merapek. Kadangkala, ada tajuk filem yang nampak gah, tapi jalan ceritanya .. aduh .. selayaknya jadi drama je. Malah, ada filem Malaysia dah boleh terus tayang kat TV dalam slot filem Raya (walaupun tak sampai setengah tahun masuk pawagam).

Saya bukanlah nak kondem filem-filem tempatan, tetapi alangkah baiknya jika kualiti diberikan keutamaan dari kuantiti. Hiburan ... hiburan juga tapi biar ada pengisian. Biar masuk panggung yang separuh gelap itu, bila keluar dapat sesuatu yang boleh dijadikan iktibar.

Senarai Calon Akhir Festival Filem Malaysia 27

Apapun, saya suka sekali nak kongsikan informasi mengenai filem Malaysia yang bakal diberikan pengiktirafan dalam Festival Filem Malaysia ke 27. Mari lihat senarai calon-calon akhir untuk merebut anugerah-anugerah perfileman Malaysia dalam Festival Filem Malaysia 27 kali ini. Terdapat 24 kategori anugerah yang akan diberikan kepada mereka yang terbaik dalam industri filem tanahair.
Terbaik Dari Langit Tersenarai Filem Terbaik FFM 27

Kesan Khas Terbaik

  1. Nabil Zamanhuri (Terbaik Dari Langit)
  2. Bruce Lee Yong Loong (Kami Histeria)
  3. Mirage Works (Sevent)
  4. Weng Meng Hee (Hungry Ghost Ritual)
  5. Viper Studios (Abang Long Fadil)

Filem Pendek Terbaik

  1. Saiem Muhammad (Kelambu)
  2. Seeing Eye Film Sdn Bhd (Xing)
  3. Ng Ken Kin (Hajat)
  4. Cho We Jun (Salvaj)
  5. Fadhlan Khair Fawazul Khair (Leleh)

Filem Cereka Animasi Terbaik

  1. Netcarbon Sdn Bhd (Super Squad)
  2. KRU International Sdn Bhd (Ribbit)

Filem Animasi Bersiri Terbaik

  1. Les' Copaque Production Sdn Bhd (Dadudido)
  2. Sead Studios Sdn Bhd (The Amazing Awang Khenit)
  3. Animasia Studio Sdn Bhd (Chuck Chicken)
  4. Glue Studios Sdn Bhd (Rimba Racer)
  5. Les' Copaque Production Sdn Bhd (Puteri)

Pelakon Kanak-Kanak Terbaik

  1. Raykarl Iskandar (Lelaki Harapan Dunia)
  2. Eunos Madeonus (Dendam Orang Mati)
  3. Muhammad Farhan (Lelaki Harapan Dunia)
  4. Mia Sara Nasuha (Lagenda Budak Setan 3)
  5. Raykarl Iskandar (Manisnya Cinta di Cappadocia)

Pelakon Harapan Wanita

  1. Dawn Cheong (Cuak)
  2. Adiba Yunus (Nasi Tangas)
  3. Aisya Hasnaa (Dollah Superstar)
  4. Nad Zainal (Kami Histeria)
  5. Izara Aisyah (Sejoli)

Pelakon Harapan Lelaki

  1. Ghafir Akbar (Cuak)
  2. Azwan Kombos (Nasi Tangas)
  3. Kodi Rasheed (Ophilia)
  4. Anas Ridzuan (CEO)
  5. Fadlan Hazim (Sniper)

Pengarah Harapan

  1. Gavin Yap (Take Me To Dinner)
  2. Shamyl Othman (Kami Histeria)
  3. Raja Mukhriz (Ophilia)
  4. Felix Tan dan Kethsvin Chee (The Cage)
  5. Razaisyam Rashid (CEO)

Lagu Tema Asal Terbaik

  1. Syed Ahmad Faizal 'Pacai' (Dollah Superstar)
  2. Pita Hati 'Kugiran' (Terbaik Dari Langit)
  3. DJ Fuzz (Amir dan Loqman Pergi ke Laut)
  4. Yuna (Lagenda Budak Setan 3)
  5. Monoloque (Kami Histeria)
Senarai Calon Akhir Festival Filem Malaysia 27

Skor Muzik Asal Terbaik

  1. Pitahati 'Kugiran' (Terbaik Dari Langit)
  2. Imaginax Studios (Lelaki Harapan Dunia)
  3. Ooi Su Lyn & Teoh Eng Hooi (Manisnya Cinta Di Cappadocia)
  4. Alex San Wai Lik (The Journey)
  5. Imaginax Studios (Amir dan Loqman Pergi ke Laut)

Penataan Bunyi Terbaik

  1. Digital Orange (Kami Histeria)
  2. Winson Poon (Hungry Ghost Ritual)
  3. Imaginax Studios (Lelaki Harapan Dunia)
  4. Adzrey Abdul Kamal (Amir dan Loqman Pergi ke Laut)
  5. Ilya Syazran Lukman (Dendam Orang Mati)

Penataan Seni Terbaik

  1. Tunku Mohd Taufek (Lelaki Harapan Dunia)
  2. Too Wen Huel (The Great Lion)
  3. Too Wen Huel (Hungry Ghost Ritual)
  4. Rosli Mahmud, Anuar John Paharudin dan Pathullah Luqman (Apokalips X)
  5. Soon Yong Chow (The Journey)

Penyunting Terbaik

  1. Adilan Azemi (Dollah Superstar)
  2. Erik Moh (The Cage)
  3. Liew Seng Tat (Lelaki Harapan Dunia)
  4. Rewan Ishak (Terbaik Dari Langit)
  5. Nazim Shah (Amir dan Loqman Pergi ke Laut)

Sinematografi Terbaik

  1. Tan Teck Zee (Amir dan Loqman Pergi ke Laut)
  2. Jordan Chiam (Terbaik Dari Langit)
  3. Haris Hue (Manisnya Cinta Di Cappadocia)
  4. Teoh Gay Hian (Lelaki Harapan Dunia)
  5. Eric Yeong (The Journey)

Pereka Kostum/Busana Terbaik

  1. Roshada Abdul Hamid (Apokalips X)
  2. Tunku Mohd Taufek (Lelaki Harapan Dunia)
  3. Jessie Yeow dan Fiza Yusof (Kami Histeria)
  4. Daniel Henry Chin (Manisnya Cinta Di Cappadocia)
  5. Elaine Ng & Wing Shum (Hungry Ghost Ritual)

Lakon Layar Terbaik

  1. Liew Seng Tat (Lelaki Harapan Dunia)
  2. Rafidah Abdullah (Manisnya Cinta Di Cappadocia)
  3. Alfie Palermo dan Kabir Bhatia (Dollah Superstar)
  4. Redza Minhat (Terbaik Dari Langit)
  5. Mamat Khalid (Amir dan Loqman Pergi ke Laut)

Cerita Asal Terbaik

  1. Mamat Khalid (Amir dan Loqman Pergi ke Laut)
  2. Liew Seng Tat (Lelaki Harapan Dunia)
  3. Chiu Keng Guan (The Journey)
  4. Redza Minhat, Tuan Faisal Azmi Tuan Kobdan Nik Amir Mustapha (Terbaik Dari Langit)
  5. Amrul Hadi dan Kabir Bhatia (Dollah Superstar)

Pelakon Pembantu Lelaki Terbaik

  1. Fizz Fairuz (Dollah Superstar) Amirul Afendi (Terbaik Dari Langit)
  2. Syazwan Zulkifly (Laga)
  3. Nasir Bilal Khan (Laga)
  4. Faizal Hussein (Manisnya Cinta Di Cappadocia)

Pelakon Pembantu Wanita Terbaik

  1. Izara Aisyah (Sejoli)
  2. Fazura (Kami Histeria)
  3. Eja (Manisnya Cinta Di Cappadocia)
  4. Ayu Raudhah (Lagenda Budak Setan 3)
  5. Nadiya Nisaa (Terbaik Dari Langit)

Pelakon Lelaki Terbaik

  1. Lee Sai Peng (The Journey)
  2. Wan Hanafi Su (Lelaki Harapan Dunia)
  3. Awie (Dollah Superstar)
  4. Bront Palarae (Terbaik Dari Langit)
  5. Que Haidar (Ophilia)

Pelakon Wanita Terbaik

  1. Dawn Cheong (Cuak)
  2. Sara Ali (Kami Histeria)
  3. Maya Karin (Sejoli)
  4. Lisa Surihani (Dendam Orang Mati)
  5. Fazura (Manisnya Cinta Di Cappadocia)

Pengarah Terbaik

  1. Kabir Bhatia (Dollah Superstar)
  2. Liew Seng Tat (Lelaki Harapan Dunia)
  3. Bernard Chauly (Manisnya Cinta Di Cappadocia)
  4. Nik Amir Mustapha (Terbaik Dari Langit)
  5. Mamat Khalid (Amir dan Loqman Pergi ke Laut)

Filem Bukan Di Dalam Bahasa Melayu Terbaik

  1. Superbear Productions Sdn Bhd dan BWC Pictures Sdn Bhd (Take Me to Dinner)
  2. Dreamteam Studio Sdn Bhd (The Cage)
  3. Asia Tropical Sdn Bhd (The Great Lion)
  4. Astro Shaw Sdn Bhd (The Journey)
  5. Garang Pictures Sdn Bhd (Cuak)
Lelaki Harapan Dunia - Calon Filem Terbaik FFM 27 (2015)

Filem Terbaik

  1. Astro Shaw Sdn Bhd (Amir dan Loqman Pergi ke Laut)
  2. Filmscape Sdn Bhd (Dollah Superstar)
  3. Everthings Film Sdn Bhd (Lelaki Harapan Dunia)
  4. Astro Shaw Sdn Bhd, Global Station Sdn Bhd dan Red Film Sdn Bhd (Manisnya Cinta Di Cappadocia)
  5. Astro Shaw dan Playgroud Production (Terbaik Dari Langit)
Melihatkan senarai yang ada, saya suka nak lihat samada filem Lelaki Harapan Dunia menang kategori yang ada dalam FFM 27 (2015) kali ini. Yelah, filem ini antara filem terakhir Allahyarham Harun Salim Bachik dan pernah diberikan perhatian di beberapa festival filem antarabangsa.